Радиатори за Парно Отопление
Отоплението в жилището ни може да бъде осъществено по различни начини , но важна част от този избор са отоплителните тела. Отоплителните тела могат да бъдат два вида : Конвектори за парно и Радиатори за парно.
Конвектори за парно
Конвекторите за парно отдават топлината посредством преминаването на въздух през конвектора . По този начин той се затопля след което плътността му намалява и се издига нагоре. Имаме два вида конвекция : естествена и принудителна.Принудителната се осъществява посредством вграден вентилатор който помага за увеличение на конвекционния въздушен поток , като това увеличава ефективността на конвектора. Основният елемент на конвектора е топлообменник. Това е тръба върху която са монтирани множество метални пластини ( ламели ) които увеличават по този начин мощността на конвектора. А през тръбата на конвектора преминава затопления флуид от отоплителната инсталация. Вграденият вентилатор обдухва тръбата заедно с ламелите и по този начин затопля въздуха в помещението. Конвекторът може да бъде с една , две или повече тръби. Те работят добре и затоплят помещението бързо когато са със вентилатор , но когато той не работи ( например при липса на ток ) топлоотдаването им е много малко и става бавно. Конвекторите за парно са с доста по висока цена от радиаторите и поради тази причина много потребители предпочитат радиатори пред тях.
Радиатори за парно
Радиаторите за парно могат да бъдат изработени от различни метали като : чугун , алуминий , стомана , мед и др.
Чугунени радиатори
Чугунените радиатори са с нисък коефициент на топлоотдаване. При тях водния обем е значително по голям от алуминиевите и стоманените поради което е необходимо по дълго време за тяхното загряване. Т.е. те ще достигнат до желаната от вас температура по бавно отколкото другите. Затова за инсталация с чугунени радиатори ще е необходимо повече време за загряване на флуида в системата. Това води и до преразход на ресурси като : дърва , въглища , газ и др. Чугунените радиатори са също като алуминиевите сглобка от отделни глидери ( ребра ) които са ляти поотделно един от друг и впоследствие сглобени. Чугунените глидери са по трудни за монтаж и демонтаж защото са доста по тежки и когато са в пакет от 8–10 –15 глидера ( радиатор) тежеста им е значителна. Използват се във отворен и затворен тип инсталации. Присъединителното им свързване е 1 ¼“ цола. Всеки глидер има 4 отвора x 1 ¼“ чрез които може да бъде присъединен към друг глидер посредством нипел за чугунен радиатор 1 ¼“ цол.
Стоманени радиатори
Стоманените ( наричани още “панелни” или “конвекторни”) радиатори са произведени
от студено валцувана листова стомана и заздравяващо формата стабилно профилиране
във вид на оребрение.
Присъединителното им свързване е 4отв. х ½” резба
Мах. Експлоатационно налягане е 10 bar.
Мах. Експлоатационна температура е 110° С
Всеки
радиатор е снабден със заварени на задната страна планки за окачване и е
обурудван със сваляща се покривна конструкция( за лесно почистване ) и 2
два затворени странични детайла.
Радиаторите са праховобоядисани в основен цвят – Бяло
За разлика от алуминиевите р-ри, към стоманените не могат да бъдат добавяни
или премахвани глидери(ребра) поради факта че те не са глидерни а са монолитни
(т.е.
цяли )Във връзка с това всеки радиатор в зависимост от височината и
дължинатаси има точно определена мощност на топлоотдаване
Лири за Баня
Към радиаторите за парно спадат и Лирите за Баня. Те могат да бъдат : Водни, Електрически и Комбинирани.
Водните се използват отоплителни системи за централно и локално парно като през тях преминава гореща вода и по този начин отдава топлина.
Електрическите са независими от отоплителните системи и използват масло и нагревателен елемент вграден в тях за да загреят маслото в тях.
Комбинираните са свързани към система за отопление , но имат и вграден нагревателен елемент в тях защото когато не се използва отоплителната система могат да се изолират посредством крановете и да бъдат загряти от нагревателния елемент
Лирите за баня могат да бъдат изработени от стомана , алуминии , мед и др. сплави.